Rugby World Cup 2019 leading try-scorers running tally and results

Betting on who will be leading try-scorer for each team and also top try-scorer for the 2019 Rugby World Cup remains open during the tournament.

We will update our list of leading try-scorers daily and also include the results and try-scorers of each match.

If you are considering betting on a player to top their team’s try-scoring lists or top the overall list at RWC19, it’s worth asking yourself the following questions:

  • How many more matches is the player likely to get in the tournament?
  • Has my player’s team played its hardest matches, with big, high-scoring wins coming up against the weaker opposition?
  • Will my player’s team advance through to the next round?

Rugby World Cup list of leading try-scorers

More: Free tips for Rugby World Cup top try-scorer

Updated for Rugby World Cup final on November 2

7: Josh Adams (Wales).

6: Makazole Mapimpi (South Africa).

5: Kotaro Matsushima (Japan).

4: Julian Montoya (Argentina), Kenki Fukuoka (Japan), Ben Smith (New Zealand).

3: Mbongeni Mbonambi (South Africa), Cobus Reinach (South Africa), Cheslin Kolbe (South Africa), Luke Cowan-Dickie (England), Jonny May (England), Manu Tuilagi (England), Dane Haylett-Petty (Australia), Marika Koroibete (Australia), George Horne (Scotland), Andrew Conway (Ireland), Telusa Veainu (Tonga), Jordie Barrett (New Zealand), Beauden Barrett (New Zealand).

2: Tolu Latu (Australia), Michael Hooper (Australia), Tevita Kuridrani (Australia), Will Genia (Australia), Joe Cokanasiga (England), George Ford (England), Kyle Sinckler (England), Ed Fidow (Samoa), Alapati Leiua (Samoa), Nikola Matawalu (Fiji), Waisea Nayacalevu (Fiji), Semi Radradra (Fiji), Josua Tuisova (Fiji), Matteo Minozzi (Italy), Lukhanyo Am (South Africa), Schalk Brits (South Africa), Warrick Gelant (South Africa), Damian de Allende (South Africa), Levan Chilachava (Georgia), Sandro Todua (Georgia), Scott Barrett (New Zealand), Brad Weber (New Zealand), Anton Lienert-Brown (New Zealand), Sevu Reece (New Zealand), Aaron Smith (New Zealand), George Bridge (New Zealand), Joe Moody (New Zealand), Gael Fickou (France), Alivereti Raka (France), Virimi Vakatawa (France), Rob Kearney (Ireland), Garry Ringrose (Ireland), Tadhg Furlong (Ireland), Rory Best (Ireland), Jonathan Sexton (Ireland), Manuel Diana (Uruguay), Juan Cruz Mallia (Argentina), Joaquin Tuculet (Argentina), Blaine Scully (USA), Michael Teo (USA), Adam Hastings (Scotland), Liam Williams (Wales), Tomos Williams (Wales), Gareth Davies (Wales), Mali Hingano (Tonga).

1: Pieter Labuschagne (Japan), Kazuki Himeno (Japan), Timothy Lafaele (Japan), Keita Inagaki (Japan), Kirill Golosnitskiy (Russia), Antoine Dupont (France), Yoann Huget (France), Jefferson Poirot (France), Baptiste Serin (France), Charles Ollivon (France), Sebastien Vahaamahina (France), Guido Petti (Argentina), Santiago Carreras (Argentina), Matias Moroni (Argentina), Gonzalo Bertranou (Argentina), Jeronimo de la Fuente (Argentina), Nicolas Sanchez (Argentina), Reece Hodge (Australia), Samu Kerevi (Australia), Adam Ashley-Cooper (Australia), Jordan Petaia (Australia), James Slipper (Australia), Jack Dempsey (Australia), Nic White (Australia), Peceli Yato (Fiji), Semi Kunatani (Fiji), Frank Lomani (Fiji), Apisalome Ratuniyarawa (Fiji), Kini Murimurivalu (Fiji), Shannon Frizell (New Zealand), Rieko Ioane (New Zealand), Sonny Bill Williams (New Zealand), TJ Perenara (New Zealand), Angus Ta’avao (New Zealand), Sam Whitelock (New Zealand), Codie Taylor (New Zealand), Matt Todd (New Zealand), Ardie Savea (New Zealand), Ryan Crotty (New Zealand), Richie Mo’unga (New Zealand), Pieter-Steph du Toit (South Africa), Francois Louw (South Africa), Siya Kolisi (South Africa), Malcolm Marx (South Africa), RG Snyman (South Africa), Frans Malherbe (South Africa), S’busiso Nkosi (South Africa), Francois Steyn (South Africa), Damian Willemse (South Africa), Faf de Klerk (South Africa), Tommaso Allan (Italy), Carlo Canna (Italy), Edoardo Padovani (Italy), Jake Polledri (Italy), Tito Tebaldi (Italy), Mattia Bellini (Italy), Dean Budd (Italy), Sebastian Negri (Italy), Abraham Steyn (Italy), Federico Zani (Italy), JC Greyling (Namibia), Chad Plato (Namibia), Damian Stevens (Namibia), James Ryan (Ireland), Peter O’Mahony (Ireland), Rhys Ruddock (Ireland), Jordan Larmour (Ireland), CJ Stander (Ireland), Robbie Henshaw (Ireland), Jamie George (England), Lewis Ludlam (England), Ruaridh McConnochie (England), Billy Vunipola (England), Elliot Daly (England), Jack Nowell (England), Ben Youngs (England), Anthony Watson (England), Jonathan Davies (Wales), Justin Tipuric (Wales), George North (Wales), Hadleigh Parkes (Wales), Nicky Smith (Wales), Ross Moriarty (Wales), Aaron Wainwright (Wales), Hallam Amos (Wales), Shalva Mamukashvili (Georgia), Jaba Bregvadze (Georgia), Otar Giorgadze (Georgia), Giorgi Kveseladze (Georgia), Mamuka Gorgodze (Georgia), Afaesetiti Amosa (Samoa), Reynold Lee-Lo (Samoa), Henry Taefu (Samoa), Jack Lam (Samoa), Santiago Arata (Uruguay), Juan Manuel Cat (Uruguay), Andres Vilaseca (Uruguay), German Kessler (Uruguay), Mesulame Dolokoto (Fiji), Eroni Mawi (Fiji), Apisalome Ratuniyarawa (Fiji), Andrew Coe (Canada), Matt Heaton (Canada), Bryce Campbell (USA), Paul Lasike (USA), Tony Lamborn (USA), Greig Laidlaw (Scotland), Sean Maitland (Scotland), John Barclay (Scotland), Stuart McInally (Scotland), Tommy Seymour (Scotland), George Turner (Scotland), Zander Fagerson (Scotland), WP Nel (Scotland), Finn Russell (Scotland), Zane Kapeli (Tonga), Sonatane Takulua (Tonga), Siegfried Fisi’ihoi (Tonga), Siale Piutau (Tonga).

Rugby World Cup 2019 results and remaining fixtures

Match 1: Japan v Russia, Friday, Sep 20, Pool A, Tokyo Stadium, 7.45pm local time (GMT +9)
Result: Japan 30 (Kotaro Matsushima 3, Pieter Labuschagne tries; Rikiya Matsuda, Yu Tamura con, Tamura 2 pens) d Russia 10 (Kirill Golosnitskiy try; Yuri Kushnarev con, pen). Referee: Nigel Owens.

Match 2: Australia v Fiji, Saturday, Sep 21, Pool D, Sapporo Dome, 1.45pm local time (GMT +9)
Result: Australia 39 (Tolu Latu 2, Reece Hodge, Michael Hooper, Samu Kerevi, Marika Koroibete tries; Matt To’omua 2, Christian Leali’ifano cons, Hodge pen) d Fiji 21 (Waisea Nayacalevu, Peceli Yato tries; Ben Volavola con, 3 pens). Referee: Ben O’Keeffe.

Match 3: France v Argentina, Saturday, Sep 21, Pool C, Tokyo Stadium, 4.15pm local time (GMT +9)
Result: France 23 (Antoine Dupont, Gael Fickou tries; Romain Ntamack 2 cons, 2 pens, Camille Lopez drop goal) d Argentina 21 (Julian Montoya, Guido Petti tries; Nicolas Sanchez con, Benjamin Urdapilleta 2, Sanchez pens). Referee: Angus Gardner.

Match 4: New Zealand v South Africa, Saturday, Sep 21, Pool B, International Stadium Yokohama, 6.45pm local time (GMT +9)
Result: New Zealand 23 (Scott Barrett, George Bridge tries; Richie Mo’unga 2 cons, Mo’unga 2, Beauden Barrett pens) d South Africa 13 (Pieter-Steph du Toit try; Handre Pollard con, pen, drop goal). Referee: Jerome Garces.

Match 5: Italy v Namibia, Sunday, Sep 22, Pool B, Hanazono Rugby Stadium, 2.15pm local time (GMT +9)
Result: Italy 47 (Penalty try; Tommaso Allan, Carlo Canna, Matteo Minozzi, Edoardo Padovani, Jake Polledri, Tito Tebaldi tries; Allan 3, Canna 2 cons) d Namibia 22 (JC Greyling, Chad Plato, Damian Stevens tries; Cliven Loubser 2 cons, pen). Referee: Nic Berry.

Match 6: Ireland v Scotland, Sunday, Sep 22, Pool A, International Stadium Yokohama, 4.45pm local time (GMT +9)
Result: Ireland 27 (Rory Best, Andrew Conway, Tadhg Furlong, James Ryan tries; Conor Murray, Jonathan Sexton cons, Jack Carty pen) d Scotland 3 (Greig Laidlaw pen). Referee: Wayne Barnes.

Match 7: England v Tonga, Sunday, Sep 22, Pool C, Sapporo Dome, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: England 35 (Manu Tuilagi 2, Luke Cowan-Dickie, Jamie George tries; Owen Farrell 3 cons, 3 pens) d Tonga 3 (Sonatane Takulua pen). Referee: Paul Williams.

Match 8: Wales v Georgia, Monday, Sep 23, Pool D, City of Toyota Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: Wales 43 (Jonathan Davies, Justin Tipuric, Josh Adams, Liam Williams, Tomos Williams, George North tries; Dan Biggar 4 cons, 1 pen, Leigh Halfpenny con) d Georgia 14 (Shalva Mamukashvili, Levan Chilachava; Tedo Abzhandadze 2 cons). Referee: Luke Pearce.

Match 9: Russia v Samoa, Tuesday, Sep 24, Pool A, Kumagaya Rugby Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: Samoa 34 (Ed Fidow 2, Alapati Leiua 2, Afaesetiti Amosa, Reynold Lee-Lo tries; Tusi Pisi 2 cons) d Russia 9 (Yuri Kushnarev 2 pens, drop goal). Referee: Romain Poite.

Match 10: Fiji v Uruguay, Wednesday, Sep 25, Pool D, Kamaishi Recovery Memorial Stadium, 2.15pm local time (GMT +9)
Result: Uruguay 30 (Santiago Arata, Juan Manuel Cat, Manuel Diana tries; Felipe Berchesi 3 cons, 3 pens) d Fiji 27 (Nikola Matawalu 2, Mesulame Dolokoto, Eroni Mawi, Apisalome Ratuniyarawa tries; Josh Matavesi con). Referee: Pascal Gauzere.

Match 11: Italy v Canada, Thursday, Sep 26, Pool B, Fukuoka Hakatanomori Stadium, 4.45pm local time (GMT +9)
Result: Italy 48 (Penalty try; Mattia Bellini, Dean Budd, Matteo Minozzi, Sebastian Negri, Abraham Steyn, Federico Zani tries; Tommaso Allan 3, Carlo Canna cons, Allan pen) d Canada 7 (Andrew Coe try; Peter Nelson con). Referee: Nigel Owens.

Match 12: England v United States, Thursday, Sep 26, Pool C, Kobe Misaki Stadium, 7.45pm local time (GMT +9)
Result: England 45 (Joe Cokanasiga 2, Luke Cowan-Dickie, George Ford, Lewis Ludlam, Ruaridh McConnochie, Billy Vunipola tries; Ford 5 cons) d USA 7 (Bryce Campbell try; AJ MacGinty con). Referee: Nic Berry.

Match 13: Argentina v Tonga, Saturday, Sep 28, Pool C, Hanazono Rugby Stadium, 1.45pm local time (GMT +9)
Result: Argentina 28 (Julian Montoya 3, Santiago Carreras tries; Benjamin Urdapilleta 4 cons) d Tonga 12 (Telusa Veainu 2 tries; Sonatane Takulua con). Referee: Jaco Peyper.

Match 14: Japan v Ireland, Saturday, Sep 28, Pool A, Shizuoka Stadium Ecopa, 4.15pm local time (GMT +9)
Result: Japan 19 (Kenki Fukuoka try; Yu Tamura con, 4 pens) d Ireland 12 (Rob Kearney, Garry Ringrose tries; Jack Carty con). Referee: Angus Gardner.

Match 15: South Africa v Namibia, Saturday, Sep 28, Pool B, City of Toyota Stadium, 6.45pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 57 (Mbongeni Mbonambi 2, Makazole Mapimpi 2, Francois Louw, Lukhanyo Am, Warrick Gelant, Siya Kolisi, Schalk Brits; Elton Jantjies 6 cons) d Namibia 3 (Cliven Loubser pen). Referee: Mathieu Raynal.

Match 16: Georgia v Uruguay, Sunday, Sep 29, Pool D, Kumagaya Rugby Stadium, 2.15pm local time (GMT +9)
Result: Georgia 33 (Jaba Bregvadze, Levan Chilachava, Otar Giorgadze, Giorgi Kveseladze, Sandro Todua tries; Tedo Abzhandadze 4 cons) d Uruguay 7 (Andres Vilaseca try; Felipe Berchesi con). Referee: Wayne Barnes.

Match 17: Australia v Wales, Sunday, Sep 29, Pool D, Tokyo Stadium, 4.45pm local time (GMT +9)
Result: Wales 29 (Gareth Davies, Hadleigh Parkes tries; Daniel Biggar, Rhys Patchell cons, Patchell 3 pens, Biggar, Patchell drop goals) d Australia 25 (Adam Ashley-Cooper, Dane Haylett-Petty, Michael Hooper tries; Matt To’omua 2 cons, Bernard Foley, To’omua pens). Referee: Romain Poite.

Match 18: Scotland v Samoa, Monday, Sep 30, Pool A, Kobe Misaki Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: Scotland 34 (2 penalty tries, Greig Laidlaw, Sean Maitland tries; Laidlaw 2 cons, pen, Stuart Hogg drop goal) d Samoa 0. Referee: Pascal Gauzere.

Match 19: France v United States, Wednesday, Oct 2, Pool C, Fukuoka Hakatanomori Stadium, 4.45pm local time (GMT +9)
Result: France 33 (Gael Fickou, Yoann Huget, Jefferson Poirot, Alivereti Raka, Baptiste Serin tries; Camille Lopez 3, Thomas Ramos cons) d USA 9 (AJ MacGinty 3 pens). Referee: Ben O’Keeffe.

Match 20: New Zealand v Canada, Wednesday, Oct 2, Pool B, Oita Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: New Zealand 63 (1 penalty try, Brad Weber 2, Scott Barrett, Jordie Barrett, Beauden Barrett, Shannon Frizell, Rieko Ioane, Sonny Bill Williams tries; Richie Mo’unga 8 cons) d Canada 0 at Oita Stadium. Referee: Romain Poite.

Match 21: Georgia v Fiji, Thursday, Oct 3, Pool D, Hanazono Rugby Stadium, 2.15pm local time (GMT +9)
Result: Fiji 45 (Semi Radradra 2, Semi Kunatani, Frank Lomani, Waisea Nayacalevu, Apisalome Ratuniyarawa, Josua Tuisova tries; Ben Volavola 5 cons) d Georgia 10 (Mamuka Gorgodze try; Soso Matiashvili con, pen). Referee: Paul Williams.

Match 22: Ireland v Russia, Thursday, Oct 3, Pool A, Kobe Misaki Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: Ireland 35 (Andrew Conway, Rob Kearney, Peter O’Mahony, Garry Ringrose, Rhys Ruddock tries; Jonathan Sexton 3, Jack Carty 2 cons) d Russia 0 at Noevir Stadium. Referee: Jerome Garces.

Match 23: South Africa v Italy, Friday, Oct 4, Pool B, Shizuoka Stadium Ecopa, 6.45pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 49 (Cheslin Kolbe 2, Lukhanyo Am, Makazole Mapimpi, Malcolm Marx, Bongi Mbonambi, RG Snyman tries; Handre Pollard 4 cons, 2 pens) d Italy 3 (Tommaso Allan pen). Referee: Wayne Barnes.

Match 24: Australia v Uruguay, Saturday, Oct 5, Pool D, Oita Stadium, 2.15pm local time (GMT +9)
Result: Australia 45 (Dane Haylett-Petty 2, Tevita Kuridrani 2, Will Genia, Jordan Petaia, James Slipper tries; Christian Leali’ifano 5 cons) d Uruguay 10 (Manuel Diana try; Felipe Berchesi con, pen). Referee: Mathieu Raynal.

Match 25: England v Argentina, Saturday, Oct 5, Pool C, Tokyo Stadium, 5pm local time (GMT +9)
Result: England 39 (Luke Cowan-Dickie, Elliot Daly, George Ford, Jonny May, Jack Nowell, Ben Youngs tries; Owen Farrell 3 cons, pen) d Argentina 10 (Matias Moroni try; Emiliano Boffelli con, Benjamin Urdapilleta pen). Referee: Nigel Owens.

Match 26: Japan v Samoa, Saturday, Oct 5, Pool A, City of Toyota Stadium, 7.30pm local time (GMT +9)
Result: Japan 38 (Kenki Fukuoka, Kazuki Himeno, Timothy Lafaele, Kotaro Matsushima tries; Yu Tamura 3 cons, 4 pens) d Samoa 19 (Henry Taefu try; con 4 pens). Referee: Jaco Peyper.

Match 27: New Zealand v Namibia, Sunday, Oct 6, Pool B, Tokyo Stadium, 1.45pm local time (GMT +9)
Result: New Zealand 71 (Anton Lienert-Brown 2, Sevu Reece 2, Ben Smith 2, Jordie Barrett, Joe Moody, TJ Perenara, Angus Ta’avao, Sam Whitelock tries; Jordie Barrett 8 cons) d Namibia 9 (Damian Stevens 3 pens) at Tokyo Olympic Stadium. Referee: Pascal Gauzere.

Match 28: France v Tonga, Sunday, Oct 6, Pool C, Kumamoto Stadium, 4.45pm local time (GMT +9)
Result: France 23 (Alivereti Raka, Virimi Vakatawa tries; Romain Ntamack 2 cons, 3 pens) d Tonga 21 (Mali Hingano, Zane Kapeli, Sonatane Takulua tries; Takulua 2, Latiume Fosita cons). Referee: Nic Berry.

Match 29: South Africa v Canada, Tuesday, Oct 8, Pool B, Kobe Misaki Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 66 (Cobus Reinach 3, Schalk Brits, Damian de Allende, Warrick Gelant, Frans Malherbe, S’busiso Nkosi, Francois Steyn, Damian Willemse tries; Elton Jantjies 8 cons) d Canada 7 (Matt Heaton try; Peter Nelson con). Referee: Luke Pearce.

Match 30: Argentina v United States, Wednesday, Oct 9, Pool C, Kumagaya Rugby Stadium, 1.45pm local time (GMT +9)
Result: Argentina 47 (Juan Cruz Mallia 2, Joaquin Tuculet 2, Gonzalo Bertranou, Jeronimo de la Fuente, Nicolas Sanchez tries; Sanchez 5, Benjamin Urdapilleta cons) d USA 17 (Blaine Scully 2, Paul Lasike tries; AJ MacGinty con). Referee: Paul Williams.

Match 31: Scotland v Russia, Wednesday, Oct 9, Pool A, Shizuoka Stadium Ecopa, 4.15pm local time (GMT +9)
Result: Scotland 61 (George Horne 3, Adam Hastings 2, John Barclay, Stuart McInally, Tommy Seymour, George Turner tries; Hastings 8 cons) d Russia 0. Referee: Wayne Barnes.

Match 32: Wales v Fiji, Wednesday, Oct 9, Pool D, Oita Stadium, 6.45pm local time (GMT +9)
Result: Wales 29 (Josh Adams 3, Liam Williams tries; Daniel Biggar 2, Rhys Patchell cons, Patchell pen) d Fiji 17 (1 penalty try, Kini Murimurivalu, Josua Tuisova tries). Referee: Jerome Garces.

Match 33: Australia v Georgia, Friday, Oct 11, Pool D, Shizuoka Stadium Ecopa, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: Australia 27 (Jack Dempsey, Will Genia, Marika Koroibete, Nic White tries; Matt To’omua 2 cons, pen) d Georgia 8 (Sandro Todua try; Soso Matiashvili pen). Referee: Pascal Gauzere.

Match 34: New Zealand v Italy, Saturday, Oct 12, Pool B, City of Toyota Stadium, 1.45pm local time (GMT +9)
Result: Match cancelled due to typhoon.

Match 35: England v France, Saturday, Oct 12, Pool C, International Stadium Yokohama, 5.15pm local time (GMT +9)
Result: Match cancelled due to typhoon.

Match 36: Ireland v Samoa, Saturday, Oct 12, Pool A, Fukuoka Hakatanomori Stadium, 7.45pm local time (GMT +9)
Result: Ireland 47 (Jonathan Sexton 2, Rory Best, Andrew Conway, Tadhg Furlong, Jordan Larmour, CJ Stander tries; Sexton 4, Joe Carbery 2 cons) d Samoa 5 (Jack Lam try). Referee: Nic Berry.

Match 37: Namibia v Canada, Sunday, Oct 13, Pool B, Kamaishi Recovery Memorial Stadium, 12.15pm local time (GMT +9)
Result: Match cancelled due to typhoon.

Match 38: United States v Tonga, Sunday, Oct 13, Pool C, Hanazono Rugby Stadium, 2.45pm local time (GMT +9)
Result: Tonga 31 (Siegfried Fisi’ihoi, Mali Hingano, Siale Piutau, Telusa Veainu tries; Sonatane Takulua 2, James Faiva, Piutau cons, Takulua pen) d USA 19 (Michael Teo 2, Tony Lamborn tries; AJ MacGinty 2 cons). Referee: Nigel Owens.

Match 39: Wales v Uruguay, Sunday, Oct 13, Pool D, Kumamoto Stadium, 5.15pm local time (GMT +9)
Result: Wales 35 (1 penalty try; Josh Adams, Gareth Davies, Nicky Smith, Tomos Williams tries; Leigh Halfpenny 4 cons) d Uruguay 13 (German Kessler try; Felipe Berchesi con, 2 pens). Referee: Angus Gardner.

Match 40: Japan v Scotland, Sunday, Oct 13, Pool A, International Stadium Yokohama, 7.45pm local time (GMT +9)
Result: Japan 28 (Kenki Fukuoka 2, Keita Inagaki, Kotaro Matsushima tries; Yu Tamura 4 cons) d Scotland 21 (Zander Fagerson, WP Nel, Finn Russell tries; Greig Laidlaw 2, Russell cons). Referee: Ben O’Keeffe.

Quarter-finals

Match 41: Quarter-final 1: winners Pool C (England) v runners-up Pool D (Australia), Saturday, Oct 19, Oita Stadium, 4.15pm local time (GMT +9)
Result: England 40 (Jonny May 2, Kyle Sinckler, Anthony Watson tries; Owen Farrell 4 cons, 4 pens) d Australia 16 (Marika Koroibete try; Christian Leali’ifano con, 3 pens). Referee: Jerome Garces.

Match 42: Quarter-final 2: winners Pool B (New Zealand) v runners-up Pool A (Ireland), Saturday, Oct 19, Tokyo Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: New Zealand 46 (Aaron Smith 2, Beauden Barrett, Jordie Barrett, George Bridge, Codie Taylor, Matt Todd tries; Richie Mo’unga 4 cons, pen) d Ireland 14 (1 penalty try; Robbie Henshaw try; Joe Carbery con). Referee: Nigel Owens.

Match 43: Quarter-final 3: winners Pool D (Wales) v runners-up Pool C (France), Sunday, Oct 20, Oita Stadium, 4.15pm local time (GMT +9)
Result: Wales 20 (Ross Moriarty, Aaron Wainwright tries; Daniel Biggar 2 cons, 2 pens) d France 19 (Charles Ollivon, Sebastien Vahaamahina, Virimi Vakatawa tries; Romain Ntamack 2 cons). Referee: Jaco Peyper.

Match 44: Quarter-final 4: winners Pool A (Japan) v runners-up Pool B (South Africa), Sunday, Oct 20, Tokyo Stadium, 7.15pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 26 (Makazole Mapimpi 2, Faf de Klerk tries; Handre Pollard con, 3 pens) d Japan 3 (Yu Tamura pen). Referee: Wayne Barnes.

Semi-finals

Match 45: Semi-final 1: winners QF1 (England) v winners QF2 (New Zealand), Saturday, Oct 26, International Stadium Yokohama, 5pm local time (GMT +9)
Result: England 19 (Manu Tuilagi try; Owen Farrell con, George Ford 4 pens) d New Zealand 7 (Ardie Savea try; Richie Mo’unga con). Referee: Nigel Owens.

Match 46: Semi-final 2: winners QF3 (Wales) v winners QF4 (South Africa), Sunday, Oct 27, International Stadium Yokohama, 6pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 19 (Damian de Allende try; Handre Pollard con, 4 pens) d Wales 16 (Josh Adams try; Leigh Halfpenny con, Daniel Biggar 3 pens). Referee: Jerome Garces.

Finals

The Rugby World Cup will conclude on November 2, 2019, with the final to be played at International Stadium in Yokohama. We will continue to update our leading RWC’19 try scorers results list throughout the tournament.

Match 47: Bronze final: New Zealand v Wales, Friday, Nov 1, Tokyo Stadium, 6pm local time (GMT +9)
Result: New Zealand 40 (Ben Smith 2, Beauden Barrett, Ryan Crotty, Joe Moody, Richie Mo’unga tries; Mo’unga 5 cons) d Wales 17 (Josh Adams, Hallam Amos tries; Daniel Biggar, Rhys Patchell cons, Patchell pen). Referee: Wayne Barnes.

Match 48: Final: England v South Africa, Saturday, Nov 2, 18:00, International Stadium Yokohama, 6pm local time (GMT +9)
Result: South Africa 32 (Cheslin Kolbe, Makazole Mapimpi tries; Handre Pollard 2 cons, 6 pens) d England 12 (Owen Farrell 4 pens). Referee: Jerome Garces.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of